Szczęśliwy numerek

01-12-2017

37

   W puli: 

 1, 3, 5, 6,

10, 12, 13, 17

18, 19, 20, 21, 22,

26, 28, 29, 30, 32,

34, 35, 36, 38, 40

  

My na YT

 

 

Zapraszamy do wsparcia Programu Stypendialnego!

 

Osiągnięcia

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Na stronie

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Dnia 20 listopada br. fakultet historyczny klas drugich wraz z opiekunką panią mgr Joanną Mogilany uczestniczył w lekcji muzealnej w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Celem lekcji było poznanie dziejów naszego miasta i najbliższych okolic. Na początku w Sali Gobelinowej braliśmy udział w spotkaniu z archeologiem mgr Marią Zielińską, która przedstawiła nam historię regionu od czasów rewolucji neolitycznej aż po późne średniowiecze. Dowiedzieliśmy się o ludach zamieszkujących nasze tereny (od łowców mamutów, Celtów, Scytów, po słowiańskich Lędzian), historycznych grodach m.in. o osadzie Horodyszcze w Trepczy, o której pierwsze zapiski możemy znaleźć w ruskich źródłach pisanych z XII w. Przybliżone zostały nam również zabytki pochodzące z epok: kamienia, brązu, żelaza, średniowiecza i czasów nowożytnych.

Po zakończeniu wykładu udaliśmy się do Sali z eksponatami, aby zobaczyć na własne oczy zbiory archeologiczne. Najstarszymi znajdującymi się zabytkami są krzemienne narzędzia pochodzące z epoki kamienia, pozostawione przez pierwszych osadników. Jednak najliczniejszą grupę stanowią monety, a wśród nich najstarsza znaleziona na terenie Polski – złota moneta celtycka  (II w p.n.e.). Zapoznaliśmy się także z innymi eksponatami m.in.  biżuterią (pierścienie, bransolety), przedmiotami codziennego użytku, narzędziami, z których większa część została odnaleziona na wzgórzach trepczańskich, ale również w innych grodach: wzgórzu zamkowym w Sanoku, Hoczwi czy Mymoniu.  Zaletą zbiorów muzealnych jest powiązanie historii kultury materialnej ze zjawiskami życia społecznego. Wyprawa do muzeum to wyjątkowe doświadczenie, które sprawia, że stajemy się autentycznymi świadkami historii i kultury. Udział w żywej lekcji historii przybliżył nas do odległych czasów naszego regionu, który choć jest niewielki to posiada niezwykłą i bogatą przeszłość.

Autorka tekstu: Martyna Zagórska