Szczęśliwy numerek

01-12-2017

37

   W puli: 

 1, 3, 5, 6,

10, 12, 13, 17

18, 19, 20, 21, 22,

26, 28, 29, 30, 32,

34, 35, 36, 38, 40

  

My na YT

 

 

Zapraszamy do wsparcia Programu Stypendialnego!

 

Osiągnięcia

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Na stronie

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

„Audiatur et altera pars”- należy wysłuchać drugiej strony, ta maksyma przyświecała Konkursowi Krasomówczemu, który odbył się 11 maja 2017 roku w naszym Liceum.

Zorganizowany został przez Okręgowa Radę Adwokacką w Rzeszowie. Uczniowie szkoły spierali się na słowa i argumenty, prezentując swoje walory krasomówcze. Wystartowało 8-ciu uczniów, którzy wcześniej wytypowani zostali na etapie szkolnym. Konkurs zaaranżowano w warunkach zbliżonych do sali sądowej. Uczestnicy występowali w togach i kierowali swe wystąpienia w stronę Sądu, który w tym przypadku stanowiło Jury. Tematem wystąpień był fragment filmu „Bogowie”, ukazujący dylemat prof. Zbigniewa Religi, który podejmuje trudną decyzję o operacji serca małej dziewczynki. Niestety operacja, ratująca życie, nie powiodła się. Po obejrzeniu filmu uczestnicy losowali swe role procesowe (prokurator-obrońca), przywdziewali togi i przekonywali jurorów (sąd) o słuszności swoich racji. Zgromadzona na sali publiczność z uwagą wsłuchiwała się w mowy oskarżycieli i obrońców, a całości przyglądał się dyrektor szkoły pan Marek Cycoń. Wystąpienia ograniczono do pięciu minut, z prawem do minutowej repliki i supliki, z których skwapliwie korzystano. Jury w składzie: adwokat Krzysztof Litwin, p. Marta Szerszeń-nauczyciel wos i adwokat Gerard Wójcik - oceniało nie tylko walory krasomówcze, a to czystość języka, swadę i błyskotliwość wypowiedzi. Sztuka prowadzenia sporu to także umiejętność przekonywania i siła argumentacji. Prokuratorzy oskarżali doktora Religę, adwokaci bronili.
Zwyciężył  jednogłośnie Witold Michno, występująca w roli adwokata-obrońcy. Płomienne wystąpienie, ze zmienną artykulacją głosu i natężenia wypowiedzi oraz przekonywujące argumenty sprawiły, że oskarżony został uniewinniony. Drugie miejsce zdobył Patryk Migdał, występujący w roli prokuratora. Trzecie miejsce przyznano przyszłej adwokat Darii Pietrasz. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali poziom, który pozwala na optymistyczną prognozę, co do ich przyszłości, nawet jeśli nie zdecydują się na karierę prawniczą. Pomysłodawcy konkursu to członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie: Janusz Czarniecki i Krzysztof Litwin. Zmagania zorganizowano w tym samym czasie w pięciu ośrodkach: Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Sanoku. Laureaci spotkają się w finale wojewódzkim organizowanym w Rzeszowie. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne, odpowiednio: 500, 400, 300 złotych ufundowane przez ORA w Rzeszowie.

Gratulujemy!

 Zdjęcia: Hubert Łuszczyszyn 1c