Szczęśliwy numerek

01-12-2017

37

   W puli: 

 1, 3, 5, 6,

10, 12, 13, 17

18, 19, 20, 21, 22,

26, 28, 29, 30, 32,

34, 35, 36, 38, 40

  

My na YT

 

 

Zapraszamy do wsparcia Programu Stypendialnego!

 

Osiągnięcia

 

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Na stronie

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Jesienią grupka uczennic II LO w Sanoku pod opieką p. Joanny Mogilany przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Przywróćmy Pamięć” . Celem tego programu jest przywrócenie pamięci o żydowskich mieszkańcach polskich miast, miasteczek i wsi oraz o ich ważnym wkładzie w nasze wielokulturowe dziedzictwo. Zadaniem uczestników projektu było poznanie historii, kultury i tradycji  żydowskiej, zebranie informacji o obecności Żydów w swoim regionie  oraz spopularyzowanie wiedzy o żydowskich mieszkańcach swojego miasta wśród innych uczniów oraz społeczności lokalnej.

 

 

 

W styczniu 2016 r. nasza grupa wzięła w spotkaniu z córką ocalałych z Holokaustu panią Małką Shacham Doron z Izraela w Rymanowie, która przybliżyła nam historię swojej rodziny oraz tragedię podkarpackich Żydów.

 

W ramach projektu w marcu uczestniczyłyśmy w szkoleniu prowadzonym przez edukatorów dotyczącym pamięci, kultury i Holokaustu. Zaczerpnęłyśmy z niego inspirację do dalszych działań i tego jak mogłybyśmy urozmaicić nasz projekt. Poznałyśmy lepiej kulturę żydowską, a także zrozumiałyśmy jak ważna jest pamięć, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy świadkowie zagłady – a więc bezpośrednie źródła informacji - są na wagę złota.  

 

W celu uzupełnienia wiedzy i nastrojenia się do dalszych działań część grupy projektowej w kwietniu uczestniczyła w szkolnej wycieczce do najsłynniejszego miejsca Zagłady – obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tam odbyłyśmy szczegółowe zwiedzanie, które znacząco wpłynęło na nasz stosunek do samego projektu, jak i całego Holokaustu.

 

Równocześnie wielokrotnie spotykałyśmy się z profesorką Mogilany w celu zaplanowania formy naszych działań. Postanowiłyśmy, że zorganizujemy wycieczkę „Śladami sanockich Żydów”, wcielimy się w rolę przewodniczek i oprowadzimy uczniów naszej szkoły po miejscach związanych z żydowską historią i kulturą w naszym mieście. Opracowałyśmy plan wycieczki i przygotowałyśmy dla jej uczestników mapkę trasy wraz z podstawowymi informacjami nt interesujących nas miejsc.

 

W dzień wycieczki tj. 26 kwietnia, udałyśmy się z grupą rówieśników i uczniów z fakultetu humanistycznego na zorganizowaną przez Zespół Szkół nr 1 w Sanoku sesję popularno-naukową: „Miejsca pamięci Zagłady blisko nas”, która rozlegle uzupełniła naszą wiedzę o życiu żydowskiej społeczności w Sanoku oraz jej Zagładzie. Bezpośrednio po tym rozpoczęłyśmy oprowadzanie naszych kolegów i koleżanek. Pierwszym celem naszej wycieczki była kamienica Eichlów, następnie odwiedziliśmy dwie kolejne – Ramerówkę i Weinerówkę. Uczennice z grupy projektowej podzieliły się z nami także losami dwóch ocalałych synagog w Sanoku – Jad Charuzim i Sadogórskiej, a następnie – sanockiego getta. Potem udaliśmy się do skansenu, po drodze odwiedzając kirkut przy ul. Kiczury. Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki było zwiedzanie domu żydowskiego i oglądanie zbioru judaików w Muzeum Budownictwa Ludowego. Wycieczkę zwieńczyliśmy przyjemnym piknikiem przy MBL, próbując przygotowanych przez koleżanki żydowskich przysmaków.

 

Projekt ten okazał się dla nas ciekawym wyzwaniem, nie tylko ze względu na trudności przygotowawcze – poszukiwanie źródeł informacji – ale też emocjonalnym. Wcześniej nie byłyśmy  świadome aż tak wielkiego znaczenia społeczności żydowskiej w naszym mieście i regionie. Sprawdzając się w roli przewodniczek miałyśmy okazję poczuć klimat dawnego Sanoka. To otworzyło nam oczy i mając w pamięci jego dawnych lokatorów nigdy już nie spojrzymy tak samo na zabudowania miasta. Pamięć została przywrócona. Przynajmniej częściowo.